Znaczenie rotacji opon

opony

Obracanie opon odbywa się w celu zapewnienia równomiernego zużycia wszystkich opon w pojeździe. Jeśli jeździsz opony na każdą pogodę, najprawdopodobniej używasz tych samych opon przez cały rok. Opony na każdą pogodę są w stanie poradzić sobie w każdych warunkach pogodowych, a jeśli są dopuszczone do użytku zimowego i mają symbol zatwierdzony zimą, symbol 3 PMSF na ścianie bocznej, będą również w stanie zapewnić pojazdowi dobrą przyczepność na śniegu i lodzie. Eliminujesz potrzebę zmiany opon letnich na opon zimowe i musisz znaleźć optymalny czas na zmianę opon.

Gdy masz inną przyczepność między przednią i tylną osią, Twój pojazd nie będzie się zachowywał, jak można się spodziewać. Będzie nadmiernie lub podsterownie w zależności od tego, gdzie masz najlepszą przyczepność. Aby tego uniknąć, musisz obrócić opony, aby wyrównać zużycie, tak aby wszystkie opony miały w przybliżeniu tę samą głębokość bieżnika. Zmianę należy wykonać, gdy występuje różnica 2-3 mm między przednią i tylną oponą. Zużycie powinno być takie samo między lewą i prawą stroną, a także w obrębie profilu opony, jak w przypadku zużycia w całym profilu. Jeśli występują jakieś nieprawidłowości w zużyciu opon, należy udać się do stacji obsługi opon, aby ocenić przyczynę problemu. Istnieje kilka czynników, które mogą powodować nierównomierne zużycie w całym profilu opony.

Podczas obracania zmieniasz prawą przednią oponę na prawą tylną pozycję i tak samo po lewej stronie. Spodziewałbyś się tego 1-2 razy w roku, w zależności od tego, ile jeździsz. Jest to wykonywane szybko, a stacja obsługi opon może to zrobić w bardzo krótkim czasie. Wystarczy sprawdzić głębokość bieżnika, aby dowiedzieć się, kiedy trzeba wykonać obrót. Sprawdzanie głębokości bieżnika jest łatwe i można to zrobić podczas sprawdzania ciśnienia w oponach. Głębokość bieżnika pozwoli ci również wiedzieć, kiedy musisz zmienić zestaw opon. Po osiągnięciu pozostałej głębokości bieżnika 4 mm powinieneś zmienić oponę na nowy zestaw.

Kontrolę stanu opon należy przeprowadzać co najmniej co miesiąc, a najlepiej za każdym razem, gdy zatrzymujesz się na stacji benzynowej, aby napełnić SUV-a. Kontrola wzrokowa jest przeprowadzana szybko, tylko w celu oceny, czy nie ma widocznych uszkodzeń opony. Sprawdzanie ciśnienia w oponach powinno odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Niewłaściwe ciśnienie w oponach może mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo i może powodować znaczne koszty w codziennej jeździe. Konieczność przedwczesnej wymiany opon i częstsze zatrzymywanie się na paliwo może być bardzo kosztowne. Łatwo to sprawdzić. Jeśli chodzi o elektryczność i hybrydy, zużycie jest zwykle wyższe, a normalny odstęp obrotów może być niewystarczający, więc upewnij się, że dokładniej je monitorują, jeśli chodzi o zużycie opon i potrzebę obrotu.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących różnych opon i potrzeby obracania, odwiedź stronę: https://www.nokiantyres.pl/