Opony, które są dobre na mokrej nawierzchni i do jazdy w ulewnym deszczu

opony na kazda pogode

Jazda w ulewnym deszczu lub burzach może być dość trudna. Wycieraczki przedniej szyby mają trudności z utrzymaniem deszczu na przedniej szybie, więc nie wpływa to negatywnie na widzenie. Podczas jazdy zauważysz co najmniej kilka wyzwań, jednym z nich jest przyczepność i to, że samochód ma tendencję do aquaplane. Jednym ze sposobów rozwiązania tych problemów jest odpowiednie dostosowanie prędkości. Kolejnym jest posiadanie wysokiej jakości opon, które zostały zaprojektowane w celu zapobiegania aquaplaningowi, a wszystkie najnowsze innowacje są zintegrowane z bieżnikiem. Wreszcie, musisz mieć wycieraczki w dobrym stanie, aby skutecznie usuwały wodę z przedniej szyby.

Nowe opony letnie, a także opony na każdą pogodę, powinny dobrze zapobiegać aquaplaningowi. Aquaplaning jest jedną z głównych przyczyn wypadków podczas burzy, dlatego należy zachować ostrożność podczas jazdy w ulewnym deszczu lub na bardzo mokrych drogach. Dzieje się tak, gdy opony tracą kontakt z nawierzchnią drogi, ponieważ nie jest w stanie odepchnąć wody obecnej na powierzchni drogi. Specjalne konstrukcje bieżnika poprawiły sposób odprowadzania wody przez nitkę i na boki, a także sposoby, w których bieżnik może zatrzymać wodę, pozostając w kontakcie. Kolejnym nowym są wypolerowane rowki, które zmniejszają tarcie i zwiększają przepływ wody. Przepływ wody jest silnie zależny od wielkości rowków, więc zużyte opony działają znacznie gorzej, jeśli chodzi o aquaplaning.

Kiedy doświadczasz aquaplaningu, opona traci kontakt z nawierzchnią drogi i zaczyna ślizgać się na warstwie wodnej utworzonej między oponą a drogą. Po utracie kontaktu tracisz także kontrolę nad pojazdem, ponieważ opony tracą tarcie o drogę, a ty po prostu unosisz się na wodzie. To wtedy zdarzają się wypadki. Ludzie również wpadają w panikę, gdy tracą kontrolę i zaczynają obracać kierownicą, więc gdy ponownie odzyskają kontakt, samochód zmieni kierunek z powodu nagłej zmiany kierunku z powodu ruchów kierownicy.

Droga hamowania wydłuża się na mokrych nawierzchniach, a ryzyko aquaplaningu zwiększa się, ponieważ opona nie obraca się szybko, dlatego należy wziąć to pod uwagę podczas jazdy, dlatego należy zachować dystans do pojazdów przed sobą. Zawsze powinieneś zarządzać prędkością w zależności od okoliczności, a ulewny deszcz nie stanowi najlepszych warunków do jazdy, więc prędkość należy odpowiednio dostosować. Zmniejszenie prędkości jest również najlepszym sposobem na wyjście z aquaplaningu i zwykle jest nieco samoregulujące, gdy tracisz prędkość podczas aquaplane, i to trwa, dopóki opony nie odzyskają kontaktu.

Dobrym sposobem na uniknięcie aquaplaningu jest zakup opon letnich dobrej jakości, które mają dobre właściwości zapobiegające aquaplaningowi. Należy również dostosować prędkość odpowiednio do intensywności deszczu i ilości wody zgromadzonej na drodze. Drogi o złym drenażu mają większą częstotliwość aquaplaningu, więc musisz jechać jeszcze wolniej.

Więcej informacji na temat dobrych opon do jazdy w deszczowych warunkach można znaleźć na stronie: www.nokiantyres.pl